Paignton, Cockington, Dartmouth a Lydford (srpen 2014)

První srpnový víkend jsme vyrazili do jihoanglického Paigntonu navštívit moji sestru Marťu. Nakoupili jsme na cestu a o půl desáté vyrazili. Cesta měla trvat dle navigace cca 3,5 hodiny. Až do Birminghamu to příjemně ubíhalo, ale pak začalo přituhovat. Ze 115 km/hod jsme museli zpomalit tak na 40. Říkali jsme si, že kolem velkých měst jsou dálnice často ucpané a že za chvilku už zase pofrčíme. No kdeže. Čtyřicítkou jsme se plazili po celou dobu, co jsme byli na dálnicích. Abychom si ukrátili čas, poměřovali jsme podle okolních aut, který pruh jede rychleji. V jeden moment se doprava zastavila úplně – to když se spustila parádní bouřka s kroupami. Nakonec jsme se přece jenom rozjeli a pomalu se došinuli až do Paigntonu. Zaparkovali jsme asi ve čtyři, což znamená, že celkově cesta trvala 6,5 hodiny. Týden předtím jsme za kratší dobu přejeli z ostrova Krk v Chorvatsku téměř až do Budapešti!

Po krátkém odpočinku jsme vyrazili na jídlo. V restauraci nám řekli, že na jídlo budeme čekat 40 minut, tak jsem si dala jenom pivo, protože bychom nestihli vyzvednout Martinku. Na večeři jsme tedy pak šli všichni dohromady. Marťa nám vyprávěla své zážitky a večer nám příjemně ubíhal. Po jídle jsme se vydali na procházku městem, respektive po pobřeží a molu.

Paignton at night - from the pier
Paignton at night – from the pier
Paignton pier
Paignton pier

Na neděli jsme měli spoustu plánů. Jako první jsme vyrazili do krásné vesničky Cockington, která sestávala z domků s doškovými střechami a kvetoucích zahrad. Kromě toho tam ale nic jiného k vidění nebylo a my toho měli ještě spoustu před sebou, takže jsme si to tam prošli a brzy zase naskočili do auta a vyjeli vstříc další destinaci.

Cockington - a thatched roof house
Cockington

Tou byl Dartmouth, krásné přístavní město jakoby roztržené vejpůl něčím, co vypadalo jako fjord, ale ve skutečnosti šlo o ústí řeky Dart. Dartmouth byl, jako v podstatě celé jižní pobřeží, tak jiný od střední části Anglie (Midlands), ze které jsme přijížděli! Své určitě dělalo moře a slunečné počasí, ale i třeba architektura se lišila. Domky byly postavené do kopce nad sebou a byly bílé i barevné, ne takové ty uniformní z červených cihel, které jsou pro Anglii typické. A celkově to tam prostě vypadalo tak nějak letně, neanglicky.

Dartmouth
Dartmouth
Health and safety for seagulls as well!
Health and safety for seagulls as well!

DartmouthDartmouth

Dartmouth
Colourful houses

Dartmouth

Pro začátek jsme přejeli trajektem do západní části města, kde jsme se šli projít. Sedli jsme si i do báječné kavárny, kde jsme našli nějaké propagační materiály k Devonu (této oblasti Anglie). Jelikož jsme se rozhodli posunout odjezd až na večer, abychom se vyhnuli případným kolonám, měli jsme ještě spoustu času. Zalíbil se nám asi hodinu cesty autem vzdálený Lydford. Šli jsme si obejít zbytek této části města a na trajektu jsme se vrátili na jeho východní část, kde jsme se zase chvilku porozhlédli a nakonec vyrazili do již zmíněného Lydfordu.

Dartmouth

Tam jsme zaparkovali u informačního centra mimo městečko a podle mapky jsme se vydali k Lydford Gorge. Cesta vedla lesem a už jen kvůli tomuto faktu jsme se těšili. Pro nás ze středu Anglie, kde jsou víceméně jenom pastviny, je pobyt v lese zážitek. První polovina teda nebyla nic moc – byla to prostě procházka lesem. Až když jsme se dostali do bodu, kde se cesta stáčela zase zpět, čekal na nás vodopád. Nebyl moc mohutný, ale zase byl docela vysoký. Od tohoto bodu byla trasa mnohem zajímavější – šlo se kolem vody a pořád bylo na co se dívat. Možná jsme ale tento pocit měli proto, že jsme se teď museli koukat i pod nohy, protože “cesta” vedla často po úzkých mokrých kamenech těsně vedle koryta potoku. Cesta končila u místa zvaného Lydford Gorge, kde prudce tekoucí voda vymlela koryto mezi skalami. Z Lydfordu jsme tedy odjížděli s pár kilometry v nohách a spokojení.

Coins in a piece of wood
Coins in a piece of wood
Lydford waterfall
The Lydford waterfall
Lydford Gorge
Lydford Gorge

Lydford gorge

Coins in a piece of wood II
Coins in a piece of wood II

Lydford gorgeLydford gorge

Zpátky v Paigntonu jsme si zašli na jídlo, rozloučili se s Martinkou a vyrazili na cestu domů. Cesta zpět naštěstí trvala asi polovinu času cesty tam.

Leave a comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s