Peak District: Mam Tor a jeskyně Blue John

Březen 2015

Před dvěma týdny jsme tu měli návštěvu z Maďarska a chtěli jsme jí (vlastně mu) v okolí ukázat nějaká pěkná místa.

V sobotu jsme si dali krátký výšlap na Mam Tor v Peak Districtu. A protože to bylo opravdu krátké, přemýšleli jsme, co budeme dělat dál. Pamatovali jsme si, že jsme po cestě na parkoviště viděli značku pro nějakou jeskyni, tak jsme to šli obhlédnout.

Jeskyně se jmenovala Blue John a nacházela se kousek pod Mam Tor. Vstupné bylo docela drahé (10 liber), ale pan průvodce byl vtipný a pověděl nám spoustu zajímavých věcí. Komplex jeskyní se jmenuje podle vzácného fluoritu, který se tam dodnes těží.

Kromě těžby tohoto minerálu jsou tamější jeskyně zajímavé ještě dalších důvodů. Uvidíte stalagmity a stalaktity, ale ty tam nejsou nijak ohromující. Najdete tam ale sbírku kostí nalezených v těchto jeskyních. Jsou to kosti lidí, psů, lesní zvěře a také některých dnes již vyhynutých zvířat a jsou asi 4.000 let staré.

Co se mi ale líbilo úplně nejvíc, byly stěny chodeb a jeskyní. Jsou totiž z vápence a obsahují spousty zkamenělin malých zvířat a rostlin, které vznikly před miliony let na dně tehdejšího moře. Takže toto je hlavní důvod, proč doporučuju se jít do jeskynního komplexu Blue John podívat – jak často vidíte tolik 330 milionů let starých fosílií a zároveň se jich můžete dotknout?

Blue John Cavern - limestone with fossils

One Comment Add yours

Leave a comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s