Výlet do Yorku

(leden 2015)

V tomto příspěvku cestuji zpět v čase až do ledna (ten čas tak hrozně letí!), kdy tady ve Stoku byli na návštěvě dva mí kamarádi z Česka. Jeden den jsme se vydali do Yorku. To ráno bylo chladné a na kopcích Peak Districtu byl dokonce sníh.

Winter in Peak DistrictPo cestě jsme se několikrát zastavovali kvůli focení – přece jenom ta zasněžená zimní příroda má něco do sebe a navíc v Anglii se prostě sníh zas až tak moc často nevidí. Sněhu ale začalo cestou přibývat na nakonec jsme museli jet jinou než zamýšlenou cestou, protože auto prostě odmítlo vyjet jeden zasněžený kopec. Nakonec jsme se ale přece jen dostali do Leedsu, kde jsme přibrali dalšího kamaráda, a odtud do Yorku.

York je velmi pěkné město. Jediným důvodem, proč jsem se tam podívala až po dvou letech pobytu v Anglii, je, že cesta tam vlakem nebo autobusem od nás ze Stoku je hrozně drahá nebo dlouhá. Zkusmo jsem zadala cestu vlakem na jednu sobotu a nejlevnější lístek stál 54,20 GBP, nejkratší doba cesty 2 hodiny 15 minut. Nejlevnější autobus sice stojí 13 GBP, to sice na první pohled vypadá líp, ale v autobusech se dvěma přestupy strávíte neuvěřitelné 4 hodiny 49 minut (a to se ještě tato možnost chlubila nápisem NEJRYCHLEJŠÍ). Takže se asi nedivíte, že jsem ráda využila skutečnosti, že si kamarádi půjčili auto…

York má hezké historické centrum se spoustou starých domů, díky čemuž je tak jiný než spíše průmyslově vypadající Manchester nebo Birmingham. Vzhledem k tomu, že byla neděle, mě překvapilo, že ulice byly plné lidí. Celková atmosféra města byla velmi přátelská.

Zajímavost: Dokonce i psi se musí v Yorku cítit skvěle – očividně si mohou zajít na speciální psí oběd – jak jsme zjistili, v Yorku nabízí menu pro psy, dokonce ve čtyřech variantách:

Menu for dogs in York

 

Víceméně jsme se jenom procházeli městem. Samozřejmě jsme chtěli vidět známou místní katedrálu, ale vstupné bylo docela drahé (10 GBP jen za katedrálu a 15 GBP s výšlapem na věž), tak jsme se jen podívali zvenku a z omezeného prostoru vevnitř před pokladnou. Přemýšleli jsme, že bychom se šli podívat do podzemí, ale přišli jsme moc pozdě na to, abychom stihli prohlídku.

Zajímavá místa ve městě: V uličkách Yorku mě zaujal jeden obchod. Vypadal jako něco mezi starožitnictvím a obchodem s designovým zbožím. Byl to ten typ obchodu, který vypadá, že v něm seženete, na co pomyslíte. A skutečně, jmenoval se Imaginarium (od slovesa imagine – představit si). Líbil se mi i jejich nápis nad vchodem, “Licensed to sell beautiful things” (v překladu něco jako “Držíme licenci k prodeji krásných věcí”).

A hotchpotch shop in York

Dalším místem, které mě zaujalo, byl obchod Bettys Cafe Tea Rooms. Zvenku vypadal jako lepší cukrárna. Musí prodávat opravdu dobré věci, protože ze dveří obchodu vedla fronta ven a až za roh! Ve výkladní skříni jsem opravdu viděla pár pěkných dortů… Pokud ještě někdy pojedu znovu do Yorku a nebude tam taková fronta, určitě tam něco ochutnám.

Procházku po Yorku jsme zakončili u hradu. Jediné, co dnes z hradu můžete vidět, je normanská věž na charakteristickém kopečku. Bohužel byla kvůli výzkumu a rekontrukci uzavřená, takže jsme se nemohli podívat dovnitř, ale milá paní pokladní nám pověděla mnoho zajímavostí o historii i o probíhajícím výzkumu.

Poté jsme již zamířili na parkoviště. Přešli jsme most přes řeku, jejíž jeden břeh byl lemován starými budovami skladů. Také jsme se po cestě zastavili na pivo v jedné hospodě, která měla krásné dekorace zdí z map.

Warehouses lining the canal in York

U dveří domu sousedícího s hospodou jsem spatřila něco, co jsem si myslela, že v dnešní době již neexistuje. Možná tak na venkově, ale ne ve městě – skleněné láhve na mléko, čekající na někoho, kdo je vyzvedne, znovu naplní a přinese zpět. Mně to přijde docela retro a zajímalo by mě, jestli tam ty láhve byly jako dekorace nebo jestli se i dnes z farem mléko takto rozváží.

Milk bottles in York

Jak vidíte, v Yorku je toho k vidění spousta, ať již vás zajímá historie nebo si jen chcete užít den volna. Rozhodně doporučuji York navštívit a doufám, že já sama se tam ještě někdy podívám.

Leave a comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s